Turnaj U14 - Zyrardów 2016

2016-04-11 16:55:29
DSC_0349 kopie.jpgVe dnech 8.- 10.4.2016 jsme startovali na mezinárodním turnaji kategorie U14 (ročník 2002) v polském Zyrardówu. Tohoto velkého turnaje, který už má dlouholetou tradici a slavil 16. ročník, se zúčastnilo 10 týmů chlapců a 8 týmů děvčat. My jsme byli nalosováni do skupiny A, kde jsme narazili na tumy LA Basket Warszawa, KS Legionowo, Trójka Zyradów a maďarský Pityke Basketschool. Nakonec se ukázalo, že naše skupina byla asi silnější než ta druhá. Kromě vítězného týmu z Bydgoszcze, vždy týmy naší skupiny porazily ty z té druhé. Ale popořadě.¨

Nejprve jsme narazili na tým z Legionowa. Tento zápas jsme měli až na druhou čtvrtinu pod kontrolou. Stalo se nám totiž, že jsme si nepřečetli pravidla polské košíkové, kde se musí v prvních dvou čtvrtinách vystřídat dvě pětky a nasadili jsme do zápasu to nejlepší co jsme měli k dispozici. Ta první pětice vyhrála 16:6, ale v té druhé jsme měli slabší hráče a ti prohráli 6:15. Ve druhé půli, kde se mohlo střídat bez limitu jsme zápas vítězně zvládli.
Ovšem nadšení vystřídalo ihned zklamání. Po naprosto matném výkonu jsme podlehli domácím rozdílem 20 bodů. O všem rozhodla třetí čtvrtina, kde jsme úplně vyhořeli v obraně a prohráli ji 21:6. Pak jsme sice stáhli náskok na rozdíl 10 bodů, ale v závěru jsme kupili chybu za chybou. Pravděpodobně se projevila únava z náročného cestování a po zápase s Legionowem podcenění soupeře.
V sobotu jsme narazili na pozdějšího finalistu z týmu LA Basket Warszawa. Tady to byl naprosto vyrovnaný zápas, který jsme prohráli po chybách v zakončení. Několikrát jsme dobře rozebrali obranu soupeře, ale nedali jednoduchý dvojtakt. To nás stálo osm bodů a prohru. Tady není co hráčům vytknout. Bojovali, ale soupeři jsme nabídli sami šanci na výhru. Škoda, protože by nás to nakoplo výše.
Před zápasem s maďarským Pitykem jsme měli obavu s celoplošného presu soupeře. I když jsme si před začátkem vysvětlovali co budeme hrát, realita byla úplně někde jinde. Nedokázali jsme se vymanit z nátlaku soupeře, zbytečně jsme hráli u sebe místo roztažení hry a moc jsme driblovali místo přihrávek. A když už jsme překonali obranu na naší polovině, špatnou koncovou přihrávkou jsme se připravili o snadné zakončení. Soupeř nás svou bojovností předčil a zaslouženě vyhrál.
Ve skupině jsme tak skončili na 4. místě a hráli o konečné 7. místo s lotyšským celkem Smiltene Sport School. Tady nebylo co řešit, chtěli jsme vyhrát a napravit si reputaci, kterou jsme ztratili v předchozích zápasech. Utkání jsme měli ve svých rukách, i když jsme trochu překopali naše první dvě pětice. Bohužel ta druhá zahodila minimálně 5 jasných dvojtaktů a tak skórovala pouze ze šestek. Ale i tak jsme neustále vedli a po vystřídání jsme drželi 10-ti bodový náskok. I když jsme tady trochu podcenili střelecké schopnosti protivníka a ten nám dal několik trojek a košů z pole. Přesto jsme bodový účet završili na +16 bodů. Hosté z Lotyšska nás zvou na jejich turnaj, kde mají účastníky z Litvy, Lotyšska, Švédska, Polska a Ruska. Je to lákavé, ale vzdálenost 1200 km hovoří za vše.