Česko – polská Olympiáda mládeže

2010-10-08 10:14:57

Basketbal junioři U18

V rámci basketbalové části Olympiády mládeže se utkala i družstva juniorské kategorie do 19 let. Na domácí basketbalisty čekal velmi silný soupeř v podobě týmu MKS Smyk Prudnik, který v letošní sezóně skončil na výborném 8. místě v mistrovství Polska. Ve svém středu má navíc dva reprezentanty. Proto o favoritovi zápasu nebylo před utkáním pochyb...

BK Ekotempo Krnov – MKS Smyk Prudnik 95:104 (22:28, 43:47, 72:79)

Sestava: Opršal M. 16, Gross 5, Hradečný 16, Smička 5, Jollet, Hlaváček Jakub 10, Cikánek 24, Meca, Gazdík J. 12, Šnirch 7

Fauly: Krnov 26, Prudnik 26
Trojky: Krnov 6, Prudnik 12
TH: Krnov 22/15 68% , Prudnik 33/18 55%

Hosté vstoupili do zápasu naprosto suverénně a hned první dvě střely neminuly cíl. Ale i domácí se chtěli před diváky vytáhnout a tak se více tlačili pod soupeřův koš. První body Krnova zaznamenal košem s faulem Opršal a snížil na 3:4. Pak soupeř rozehrál partii plnou vynikajících výměn míčů zakončené přesnými střelami z dálky, kterými zcela rozebrali krnovskou zónovou obranu. Proto hráči přes značnou výškovou převahu soupeře přešli na osobní obranu, která jim přinesla úspěch. Za stavu 9:16 zavelel ke zteči trojkou Opršal, přidal se Cikánek, Gazdík a Hlaváček a tak rázem vedli domácí 20:19. Ovšem převaha hráčů soupeře pod oběma koši se začala prosazovat a po faulech opět otočili hosté šestkami na 22:28. Vyrovnaný stav zápasu kupodivu pokračoval i ve druhé čtvrtině zápasu. Obě družstva předváděla útočný basketbal, ve kterém se myslelo více na střelbu než na obranu. Ale hráči Prudniku měli přece jen přesnější ruku z dálky a proto měli neustále mírně navrch. Poslední střelu poločasu měl Petr Gross, který v poslední vteřině trojkou zmírnil náskok hostů na pouhé 4 body. Po přestávce rozehrála obě mužstva výbornou útočnou hru, plnou různých zakončení jak z pod koše tak i z pole. Hosté neustále udržovali svůj náskok střelami z trojek, zatím co domácí spíše zakončovali z pod koše soupeře. A když hosté více zahustili prostor pod vlastním košem rozstřílel jejich obranu Hradečný, který svou třetí trojkou snížil na 72:75. Ale v posledním útoku udělali hráči zbytečnou chybu v rozehrávce, kterou opět trojkou potrestal nejlepší hráč hostů Madziar, autor 37 bodů. Poslední čtvrtina měla obdobný průběh jako předchozí. Hosté si lepší procentuální střelbou vypracovali 14 bodový náskok (93:79). Ale poslední slovo měli Krnované, když Cikánek, Hlaváček a trojkou v poslední vteřině zápasu Šnirch snížili na rozdíl 9 bodů.
Obě mužstva splnila bezezbytku účel tohoto přátelského setkání v rámci Olympiády. Hrál se vynikající basket pro diváky, plný útočných činností s celou řadou krásných akcí na obou stranách. Hosté zvítězili především díky mnohem lepší střelecké úspěšnosti, ale i domácí předvedli, že se „extraligového“ soupeře nezalekli. Ovšem na výhru mohli pomýšlet jen v případě mnohem vyššího nasazení v obraně, protože na tohoto vyspělého soupeře 95 bodů prostě nestačilo...